U nedostatku dubljih analiza kretanja plaća, nemoguće je utvrditi u kojoj mjeri zabilježeni rast plaća odražava pravednu podjelu novostvorene vrijednosti između rada i kapitala.
U Hrvatskoj ne postoji ni na koji način definirana sveobuhvatna politika plaća. To je posljedica političkog i uopće društvenog nerazumijevanja činjenice da država može i treba voditi politiku plaća.
Definiranjem jasne politike plaća država stvara okvir koji poslodavcima i radnicima daje osjećaj orijentacije kakve mjere i razvoj situacije mogu očekivati vezano uz kretanje plaća u pojedinim sektorima, zanimanjima i obrazovnim razinama. S druge strane, politika plaća važna je i s aspekta socijalne pravednosti. Država njome šalje poruku o tome kakve se razlike u plaćama smatraju društveno prihvatljivima i poželjnima.
Unatoč nedostatku formulirane politike plaća, aktualna je Vlada tijekom svog mandata provela niz mjera koje su negativno utjecale na sustav plaća i rast bruto plaća te sindikatima izravno otežale ugovaranje povećanja osnovice kroz kolektivne ugovore. Te mjere, između ostaloga, uključuju uvođenje velikog broja neoporezivih primanja i subvencioniranje niskih plaća putem smanjivanja doprinosa za mirovinsko osiguranje. Iako kratkoročno rezultiraju povećanjem prihoda radnika, dugoročni je učinak takvih mjera štetan za rast opće razine plaća i sustav socijalne sigurnosti.
Od iduće Vlade očekujemo:
• formuliranje jasne politike plaća koja će uključivati praćenje i mjere za djelomično usmjeravanje kretanja plaća među pojedinim sektorima i zanimanjima
• poticajne mjere za ugovaranje plaća kroz sustav kolektivnog pregovaranja, posebno usmjerene na poslodavce i udruge poslodavaca
• usklađivanje minimalne plaće s kretanjem prosječne i medijalne plaće kako bi ona ostala na razini 50 posto prosječne i 60 posto medijalne plaće
• smanjivanje broja/vrsta neoporezivih naknada u korist rasta bruto plaća
• što bržu provedbu europske Direktive o transparentnosti plaća, s ciljem ukidanja tajnosti i uvođenja transparentnosti plaća, odnosno smanjivanja rodnog jaza u plaćama.